Maj
25

KONKURRENS…

Friidrott är kul på många sätt inte minst för att resultaten är väldigt definitiva genom åren. Visserligen har väl skor, banor, kläder etc utvecklats en del på 40 år men inte så vansinnigt mycket.

Tittar vi på de två stora löpdistanserna 5 000 m resp 10 000 m ser sverigetoppen genom tiderna ut som följer:

5000m
1. Anders Gärderud, från 1976
2. Jonny Danielsson, från 1988
3. Dan Glans, från 1979

Av topp 10 är ett resultat från 2010-talet… men fem från 70-/80-talet…..

10 000m
1. Jonny Danielsson, från 1989
2. Mats Erixon, från 1982
3. L-E Nilsson, från 1986

Av topp 10 är noll från 2010-talet… men åtta från 70-/80-talet…

På 70-/80-talet hade man inga pulsklockor, inga hörlurar på sig när man tränade, inga kompressionsstrumpor, man sprang både fortare och mer på träning och det var betydligt fler som verkligen tränade…kanske det gav resultat, vem vet ??

Skidor är betydligt svårare att jämföra då det har skett en betydligt större teknikutveckling både vad gäller spår, valla och utrustning, men rent logiskt känns det kanske lite tveksamt om skidåkarna idag skulle vara bättre än de på gammeltiden om man drar paralleller till löpningen. Som sagt självklart snabbare men knappast med högre kapacitet.

Helt klart har i alla fall bredden på skidåkningen följt den i löpningen, på ett USM i mitten/slutet av 70-talet var det cirka 300 deltagare i H.16 nu är det kanske 50….

Tittar man på till exempel Sthlm Marathon så blev man t.ex i mitten på 80-talet typ 15:e svensk på 2.24 medan den tiden hade räckt till att bli bäste svensk 2014…

Eller vår grymme marathonking, Claes Theander som var 29:e svensk 2014 på 2.39, den tiden hade gett en placering som svensk nummer 114 i mitten på 80-talet…

Detta ger en, på sitt sätt, intressant problematik för våra skidgymnasier, ska de anpassa träningen efter eleverna eller efter de krav som finns för att vi även i framtiden ska ha en chans att hänga med internationellt ??

Maj
21

BARMARKSREJS

Glädjande nog är det flera av våra åkare som redan varit lite aktiva i lite sommaridrotter, kul och bra sätt att få lite variation och att hålla uppe lite tempo.

Blivande förstaårsjunisen, Axel Aflodal, debuterade på Xtremen i bitvis lite tunglöpta förhållanden och noterades för 1.09.01, så nu finns det en notering att överträffa, givetvis hoppas vi på att få fler än Hugo Hultqvist under timmen och självklart ska väl alla elitjunisar fixa 1000-lappen i Rikuspris dvs 1.02.30 för killar och 1.10.30 för tjejer (motsvarar Riku Kyllönens notering som 60-åring) ??!!

Några sekunder snabbare var numera motionären och tidigare landslagsåkaren, Anna-Karin Strömstedt som noterades för 1.08.49.

Malin Börjesjö fick kliva upp på prispallen som tvåa i IK Rex tävling Ottarsloppet över 5 km med tiden 21.03 i damklassen.

Gustav Aflodal var nere i Torsby och rejsade rullisar uppför Hovfjället, 7 km. Det blev en 6:e plats i juniorklassen, som hade riktigt bra startfält, med tiden 25.16 om någon är sugen att testa nästa gång Ni är nere i Torsby, PU-hjul satt det på rullisarna och tekniken var klassiskt.

Vår superorienterare, Jens Rönnols, fortsätter att imponera, nu med en seger på medeldistans uppe i Dalarna i någon form av VM-/JVM-test, dessutom en 3:e plats på långdistansen och en 9:e plats i sprint, detta i juniorklassen,grymt !!

Även bröderna Martin och Johan Herbert springer en hel del orienteringstävlingar med bra resultat för det mesta.

Vår tredje löpare som fixat Lidingö på under två timmar, Samuel Carlsson, visar också fin vårform med några pallplatser på tävlingar kring 10 km, bl.a i ett av alla dessa lopp ute på Djurgården, och då med tiden 34.28.

Finns kanske fler resultat som förtjänar att uppmärksammas och rapportera gärna själv in goda prestationer som sker.

Från Norge kan noteras att mannen som inte direkt brukar vara vassast och smalast på försäsongen, Petter Northug, i alla fall noterades för 32.28 på 10 000 meter bana, detta om någon fortfarande tvivlar på vikten av löpstyrka/flås för skidåkare….

Sedan appråpå stakning och långlopp så kan noteras att den gångna säsongens kanske 3 starkaste långloppsåkare, Petter Eliassen, Anders Aukland och Tor Asle Gjerdalen var 5:a, 7:a och 11:a i den norska rejsingpremiären (K) i Beitostölen i november 2014, tror inte man når de placeringarna i den konkurrensen och på norska banor om man ”bara” stått och ”dumstakat” hela sommaren……

Kul att kunna konstatera att inte mindre än 3 stycken av våra superjunisar blivit uttagna till ”Team Stockholm” och deras läger i Ramsau i oktober, Malin Börjesjö, Gustav Aflodal samt Martin Herbert är det som har lite glaciäråkning som väntar. Sällskap på resan får de av Mälarös Anders Zeffer samt Turebergs Mikael Andersson.

Som en definitiv avslutning på säsongen 2014/2015 har nu FIS-rankingen kommit och den ger följande rangordning bland våra åkare:

Distans
1. Martin Herbert, 112.48
2. Gustav Aflodal, 134.99
3. Jens Rönnols, 155.16
4. Malin Börjesjö, 175.27
5. Adam Östling, 220.35
6. Tobias Bjernulf, 261.86
7. Oscar Bröte, 275.92

Sprint
1. Gustav Aflodal, 145.17
2. Martin Herbert, 189.07
3. Tobias Bjernulf, 239.17
4. Malin Börjesjö, 258.20
5. Jens Rönnols, 295.81
6. Adam Östling, 377.17
7. Oscar Bröte, 490.43

Närmsta gruppaktivitet blir ett barmarksläger med Lindvallen som bas under perioden 3-8/8, i det lägret planeras då dessutom Idres båda HillClimb-tävlingar på rullisar att ingå samt givetvis stärkande och sköna långa löppass i fjällterräng.

Med på det lägret får vi då också rookiesarna Eleonora Olsmats, Axel Aflodal samt Johan Herbert vilket ska bli både spännande och kul att se om de har gjort jobbet som krävs för att vara redo för en vinter på juniorcirkusen !!

Avslutningsvis så lyfter vi fram våra starka löpare Claes Theander och Hugo Hultqvist som i SIK Skidors färger i helgen, vid tävlingar på Kungsholmens asfalt, visade att löpformen är på väg då Claes noterades för 1.13.30 på halvmaran och Hugo för 34.14 på milen.

Jaha, då är 1:a maj passerad och då är det inget att be för längre, försäsongen är i gång…..

Vad vi hoppas på av vår unga trupp inför kommande säsong är att de gör jobbet vad gäller ”motoruppbyggnad”. Krasst är det ju så att har man tränat/tävlat skidor sedan man varit 10 år blir i regel inte löptiderna bättre efter junioråldern.

För att hänga med någorlunda i juniorklasserna skulle jag säga att ribban ligger på 10.15 för killar och 11.30 för tjejer på 3000 m. Ska man dessutom vara på en nivå som gör att man är ”på racingbanan” som senior så är nog ribban ännu högre typ 9.30 för killar och 10.45 för tjejer.

Givetvis finns det alltid undantag som bekräftar regler men de är ganska få och ofta finns då kapaciteten på cykel eller rodd etc i stället.

Intressant fakta i sammanhanget är att vår klart bästa långloppsåkare, Claes Theander, i princip inte åker några rullskidor annat än som ”återhämtningspass” förrän efter Lidingöloppet eller att vår klart bäste racingåkare på kuperade banor, Espen Hultgreen Weltzien, knappt inte åker några rullskidor alls utan går direkt från skogslöpning till skidåkning……

Men då bränner de också av löpmilen på 32-33 minuter eller Lidingö på 1.50-1.54.

Självklart skulle de dock givetvis vara ännu bättre skidåkaren om de kunde plussa på dagens träning med 100 timmar rullskidor men frågan är om de skulle vara lika bra skidåkare om de tränade tvärtom dvs i princip bara rullisar, tveksamt….

Sedan hoppas vi också att man inte bara surfar på 2:orna när det åks rullskidor utan det är nog även för tjejerna bara så att det krävs lite motstånd för att få tillräcklig belastning, inte minst på våra breddgrader som inte direkt utmärks av ”cupkupering”.

Träningstrappan varierar givetvis på bakgrund etc men ungenfär så här brukar den väl ligga:

Året man tävlar i HD-16: 350 tim/år
HD-17: 450 tim/år
HD-18: 500 tim/år
HD-19: 550 tim/år
HD-20: 600 tim/år

Ovanstående tål att tänkas på för de som börjar fundera på skidgymnasium om några år. Tyvärr tror undertecknad, vilket kanske inte är politiskt korrekt, att det krävs mer och tidigare specialisering numera än för 20-50 år sedan.
Detta eftersom dagens unga inte på långa vägar rör sig lika mycket ”naturligt” som man gjorde på ”gammeltiden” och ska man då nå en hyfsad nivå i en konditionsidrott och tåla den träning som krävs högre upp så räcker det oftast inte med att ”bara” spela innebandy och datorspel alltför långt upp i åldrarna.

Ovanstående alltså under förutsättning att det är en elitkarriär som hägrar, är målet ”bara” att åka Vasan på 4.59 är givetvis förutsättningarna helt annorlunda.

Från truppen försvinner som tidigare meddelats seniortjejerna Emilia och Frida liksom juniortjejen Mathilda. Seniortjejen Sparven, som hoppas komma tillbaka i god form, har inte bestämt sig ännu hur hon gör med ett eventuellt klubbyte eller ej.

Jens tar klivet upp bland seniorerna där vi verkligen hoppas att han gör en satsning mot långlopp där han har alla förutsättningar i världen att bli riktigt bra och kanske därmed äntligen leda oss till en inteckning i Vasatrofén.

Nya från ungdomsverksamheten blir Axel Aflodal, Johan Herbert och Eleonora Olsmats vilka alla tre ska börja på Skidgym i Mora.

Övriga juniorer är: Adam Östling, Gustav Aflodal, Tobias Bjernulf, Oscar Bröte, Malin Börjesjö samt Martin Herbert.

Preliminärt blir första aktiviteten för detta gäng ett barmarksläger i Sälenfjällen 3-8/8.

Emilia Lindstedt verkar inte kunna göra dåliga lopp under säsongen 2014/2015 så även hennes avslutningslopp såväl för säsongen som för Sumpan i Bruksvallarna och Fjälltoppsloppet blev givetvis också en bra prestation.

Damer 31 km (F)
1. Stina Nilsson, Mora, 1.28.17
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 1.28.21
3. Anna Haag, Mora, 1.28.24
—–
6. Emilia Lindstedt, SIK, 1.30.20

Pojkar, 19-20, 31 km (F)
1. Jan Thomas Jenssen, Norge, 1.20.41
2. Lars Gunnar Skjevdal, Norge, 1.22.13
3. Edvard Sundman, Åsarna, 1.22.40
—–
22. Martin Herbert, SIK, 1.27.58

Avslutningsdagen var det sedan dags för den sedvanliga Knall-Crossen där vår mycket rappa junis, Gustac Aflodal trivdes som fisken i vattnet och visade att han är grymt snabb och teknisk när han segrade i H-17-18 klassen närmast före Jonas Eriksson, Falun-Borlänge och Sebastian Samuelsson, Sollefteå.

På barmark ute i den mörka skogen visade Jens Rönnols att han inte bara är en stark skogslöpare utan även en mycket säker orienterare då han plockade hem bronset i JSM i nattorientering för H.19-20.

På barmark men i dagsljus så har det varit premiär för årets upplaga av Extreme Running och Hugo Hultqvist slog till direkt och sopade hem en 1000-lapp i Rikus pris då han flög runt på 58.49 !!

Våra duktiga damseniorer, Emilia Lindstedt och Frida Erkers har beslutat att de lämnar Sumpan och vänder hem till någon dalaklubb, vilken/vilka klubbar det blir är dock inte helt klart ännu.

Vi tackar och bockar för de 5 resp 3 säsongerna vi har fått glädjen att på nära håll se dessa toppentjejer utvecklas från ”små ankungar” till flygfärdiga skidåkare i skiktet strax under den yppersta eliten.

I övrigt noterar vi att Jens Rönnols dragit stor nytta av sin skidträning då han direkt i orienteringens säsongsstart slog till med silver på JSM på den ultralångadistansen som ställer stora krav på löpkapaciteten !!

I brist på annat lite modern historia från Vasaloppet och Tjejvasan.

Resultaten avser 2000-talet.

Tjejvasan, Stockholm

1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg (2:a)
2. Emma Bivstedt, Sundbyberg (25:a)
2. Christina Lövald-Hellberg, Sundbyberg (25:a)
4. Elin Löfås, Tureberg (27:a)
5. Malin Börjesjö, Sundbyberg (32:a)
6. Sara Eskilsson, Haninge (38:a)
7. Frida Erkers, Sundbyberg (39:a)
8. Anna Evaldsson, IKJ (42:a)
9. Karin Rådström, Nynäshamn (43:a)
10. Emma Jansson, Sundbyberg (51:a)
10. Anne-Li Lidman, Sundbyberg (51:a)

Tjejvasan, Sumpan

1. Emilia Lindstedt (2:a)
2. Emma Bivstedt (25:a)
2. Christina Lövald-Hellberg (25:a)
4. Malin Börjesjö (32:a)
5. Frida Erkers (39:a)
6. Emma Jansson (51:a)
6. Anne-Li Lidman (51:a)
8. Evelina Larsson (53:a)
9. Lisa Larsen (58:a)
10. Märta Larsen (63:a)

Vasaloppet, Stockholm

1. Jonas Larsson, Sundbyberg (14:e)
2. Jörgen Melder, Sundbyberg (39:a)
3. Anders Zeffer, Mälarö (83:a)
4. Peter Rune, Vasastan (94:a)
5. Hans Carlsson, Väsby (118:e)
6. Andreas Johansson, NVSK (129:a)
7. Claes Theander, Sundbyberg (139:a)
8. Mikael Andersson, Tureberg (147:a)
9. Tobias Nylander, Yuppie (150:e)
10. Robert Carlsson, Tureberg (176:a)

Vasaloppet, Sumpan

1. Jonas Larsson (14:e)
2. Jörgen Melder (39:a)
3. Claes Theander (139:a)
4. Bengt Ring (198:a)
5. Anders Boström (215:e)
5. Hugo Hultqvist (215:e)
7. Bengt-Erik Andersson (265:a)
7. Edvin Lindmark (265:a)
9. Henrik Ahnbrink (268:a)
10. Niclas Eklöw (277:a)

Säkert missat någon.

Sedan får vi givetvis inte glömma de legendariska Sumpanmonstren som Bertil Jonasson och Matti Rähkönen som placerade sig som 2:a respektive 4:a i Vasan en gång i tiden !!

Lars Hagrot var 53:a i  Vasan en gång i tiden (1984) dock då tävlandes för en annan klubb.

Så har då även säsongens sista riktigt tunga långlopp avverkats och kanske fick vi nu se Sumpans blivande långloppsking, Jens Rönnols, få ett litet genombrott med en insats som kan ge en elitledsseedning inför nästa säsong redan nu som junior. Tipset är 2.25 eller 2.30 för elitledet.

Detta även om sista milen blev lite tung men fram till dess hade det gått riktigt fort men Jens lyckades trots hålla ihop det riktigt bra ändå.

Årefjällsloppet, Herrar
1. Petter Eliassen, Norge, 2.04.27
2. Tord Asle Gjerdalen, Norge, 2.05.18
3. John Kristian Dahl, Norge, 2.06.20
—–
70. Jens Rönnols, SIK, 2.29.01
90. Niclas Eklöw, SIK, 2.36.06
98. Robert Carlsson, Tureberg, 2.39.55
99. Magnus Svensson, Tureberg, 2.40.25
118. Johan Myhr, NVSK, 2.43.13
137. Ulf Tingström, IKJ, 2.51.51

Intressant fenomen att vissa åkare tillåts representera sammanslutningar som t.ex  CCC1000 i resultatlistorna i en sanktionerad tävling…..

I min värld gäller registrerade klubbar samt registrerade långloppsteam, och vad av detta är CCC1000 ??

Är det en klubb ska åkarna diskas eftersom de tidigare under säsongen representerat andra klubbar…… eller hur agerar tävlingsledningen ??

Ett annat intressant fenomen är att så många väljer att representera Axa SC i dessa sammanhang, undrar hur mycket skidspår och ungdomsverksamhet etc som det alternativet bidrar med i Skidsverige ??

Eller hur mycket bidrar CCC1000 till skidspår och ungdomsverksamhet etc, för de 20 000 kronorna eller vad det nu är varje medlem betalar, skulle bli ett ganska bra tillskott i klubbkassorna om några av dessa personer i stället placerade dessa pengar i en riktig skidklubb och dessutom tror jag inte de får sämre träning/sällskap där….

Lyckliga lär väl i alla fall Södermanlands Skidförbund bli som får del av alla Axa-åkares startavgifter under Vasaloppsveckan, tror det var typ 1 500 stycken som representerade ”Havregrynen” bara i Vasan.

Ännu en gång kan konstateras att Sveriges långloppsåkare inte alls är med i matchen och tyvärr lär detta på sikt innebära, liksom i racingen, att medias intresse för längdåkning lär sjunka i rask takt framöver om inte några kliver fram och ”gör jobbet”.

Nu var det ju en hel del välmeriterade racingåkare med, både svenska och icke svenskar, men som så mången gång förr fick de smaka när långloppseliten satte upp farten, detta trots att det denna gång bjöds på bra kupering.

Säsongens sista ”tunga” racingrejs kördes i Kalix på deras superfina och utslagsgivande banor. Tänk om vi hade tillgång till banor av den karaktären här i Stockholm, förmodligen skulle vi se lite andra resultatlistor på DM då….

Tävlingarna inleddes med damseniorernas SM på 30 km (F) i masstart. Emilia och Frida höll följe i stort sett hela loppet och gjorde ännu en gång väldigt övertygande lopp !!

Hela dameliten med Charlotte Kalla var på plats så farten blev hög från början trots detta är våra damer mindre än 5 % efter segrarinnan som dessutom råkar vara världsmästare…..

SM, damer 30 km (F):
1. Charlotte Kalla, Piteå, 1.17.12
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 1.17.48
3. Stina Nilsson, Mora, 1.17.48
——
13. Emilia Lindstedt, SIK, 1.20.48
15. Frida Erkers, SIK, 1.20.57

Nästa uppgift för vår damduo var sprintstafetten i klassiskt. Här räckte man dock inte riktigt till utan blev utslagna och hamnade på 11:e plats (10 lag till final). Framförallt var det väl Frida som hade lite svårt att hänga med men efter ytterligare en försäsong med lite mer styrka och timmar på 3:orna så finns kapaciteten där nästa år.

På den tredje tävlingsdagen var det dags för junisarna att göra entré på en kort prolog (2,5 km) i skejt inför avslutningsdagens jaktstart.

Givetvis små marginaler på en så kort distans men klart bäst läge skapade, inte oväntad, Gustav i H.17-18 när han blev 8:a blott 3,5 sekund från pallen.

Martin blev i H.19-20 19:e man, 22 sek från pallen och Malin blev i D.19-20 21:a 39 sek från pallplats.

Avslutningsdagen var det sedan inte SM för seniorerna utan avslutningsdistansen i Intersport Cup, 5 km (F).

Här kändes det som om luften lite hade gått ur våra damer och efter en helt fantastisk säsong med i princip bara topprestationer är det kanske inte så underligt.
Men marginalerna är små och konkurrens är tuff i toppen på damseniorsidan så avstånden är ändå inte så avskräckande.

D.21, 5 km (F)
1. Charlotte Kalla, Piteå, 13.18
2. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 13.21
3. Maria Nordström, Ulricehamn, 13.35
—–
19. Frida Erkers, SIK, 14.36
25. Emilia Lindstedt, SIK, 14.54

Junisarna körde sedan sin jaktstart i skejt och återigen var det Gustav som höll flaggan högst när han visade att han även klarar av 15 km (F) på en tuff bana.

H.17-18 (Prolog + 15 km F)
1. Jonas Eriksson, Falun-Borlänge, 42.46
2. Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge, 44.25
3. Adam Gillman, Garphyttan, 44.33
——
9. Gustav Aflodal, SIK, 45.15

H.19-20 (Prolog + 15 km F)
1. Oskar Svensson, Falun-Borlänge, 41.15
2. Viktor Thorn, Ulricehamn, 41.43
3. Björn Sandström, Täfteå, 42.34
—-
28. Martin Herbert, SIK, 46.25

D.19-20 (Prolog + 10 km F))
1. Jenny Solin, Sollefteå, 34.23
2. Moa Molander-Kristiansen, Domnarvet, 34.23
3. Lisa Vinsa, Jukkasjärvi, 34.24
—–
24. Malin Börjesjö, SIK, 39.30

Det har hänt förr och även i större sammanhang men denna gång var det vår tur att drabbas av en startsträcka som helt förstörde vår JSM-stafett.

Vi hade med all rätt stora förhoppningar på vår startman i förstalaget, Gustav, efter hans tidigare insatser under JSM-veckan, men en krånglande rygg ville annat och Gustav växlade ut som 36:e lag, 2.15 efter täten på cirka 6,5 km:ers åkning. Bland annat var andralagets startman, Adam Östling, som gjorde kanske sin bästa insats under veckan, på 25:e plats 43 sekunder före.

Jens och Martin gjorde sedan de bästa de kunde och förde upp oss till en 16:e plats medan Tobbe och Oscar krigade för andralaget vilket gav en slutgiltlig 31:a plats.

Extra olyckligt var att vi inte lyckades knipa 15:e platsen (5 sekunder i från) då det hade inneburit att vi blivit seedade i nästa års JSM-stafett som avgörs i skejt och då är det ju extra viktigt med en bra startposition, nu kan det till exempel bli en startposition som 40:e lag……

1. Garphyttan, 50.28
2. Åsarna, 50.58
3. Stockvik, 51.08
—–
16. SIK, 55.22
31. SIK, 58.16

Då gick det bättre uppe i Västerbotten där Emilia noterades för ytterligare en överlägsen seger i ett gammalt anrikt långlopp, denna gång i form av 7-mila, som för damer är drygt 4 mil……

1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 1.57.49
2. Lovisa Modig, Sävast, 2.04.28
3. Sofia Lindberg, Robertsfors, 2.10.38

Närmast laddar nu våra åkare för Kalix kommande helg där SM i masstart och sprintstafett + de avslutande cuploppen står på programmet.

Tårtkrav 2014-2015

- Topp 5 på SM-stafetten för damer

- Seger i DM-stafetten både för herrar och damer

- Seger på DM både i herr- och damklassen

- En hel cuphelg utan DNS och DNF

- Topp 6 på JSM-stafetten för pojkar

- Minst tre åkare topp 30 på Tjejvasan

Nyhetsarkiv

Sponsorer

Senaste kommentarer