Fler landslagsuppdrag till våra grymma junisar.

Senast i raden är Gustav Aflodal som blivit uttagen som sprintreserv på hemmaplan till Junior-VM i Rumänien 22-28/2.

Ordinarie trupp:

Alfred Buskqvist, Stern
Filip Danielsson, Garphyttan
Markus Fredriksson, Lycksele
Marcus Grate, Täfteå
Hugo Jacobsson, Falun-Borlänge
Viktor Thorn, Ulricehamn

Reserver:

Gustav Aflodal, Sundbyberg (Sprint)
Gustav Rotvold, Åsarna (Distans)

Torsdagens aktivitet var stafetterna där vi, som vanligt, hade ett herrlag med, denna gång var vi dock tyvärr den enda klubben från rikets huvudstad, vilket är trist, men så är det, vi har många duktiga stakare i distriktet men ganska få duktiga skidåkare.

Utgångsläget var inte optimalt för vår startman Martin med en taskig startposition baserad på fjolårets mindre lyckade slutresultat. Men Martin höll sig lite avvaktande och flöt med ganska hyfsat och växlade cirka 1,5 minut efter täten över till Gustav som i princip kom direkt från sjuksängen vilket också visade sig efter cirka 2 kilometers åkning då det slog tvärstopp och tiden rasade iväg ganska rejält. Vår slutman Niclas fick därmed ett ganska trist läge och hade väl heller inte någon toppendag så slutresultatet blev en 29:e plats hela 11.44 efter segrarlaget Hudiksvall.

Börjar bli dags att leverera en bra stafett på JSM/SM nu då detta var den 3:e mindre lyckade insatsen på raken, kanske dags att vända trenden på JSM ??!!

Efter en vilodag var det sedan dags för skejtsprint och därmed säkerligen de distanser där nivån var klart högst på detta SM för sprint är vi duktiga på.
Malin var med sin 33:e plats i prologen inte mer än 1,5 sekund från ett avancemang så det var en riktigt bra insats. Martin och Gustav hade det däremot tyngre då de landade på 63:e resp 67:e plats cirka 7 sekunder från ett avancemang.
Segrade i damklassen gjorde Umeås Jonna Sundling medan Borås fick en seger i herrklassen genom Karl-Johan Westberg.

SM-veckan avslutades sedan med Skiathlon 15 resp 30 km och Malin fortsatte att visa upp en maskinmässig jämnhet genom att även på denna distans bli 33:a och med knappa 5 minuter upp till en pallplats.
På herrsidan blev Martin 59:a och han hade dryga 9 minuter upp till en pallplats.

Kanske ingen gnistrande SM-vecka av våra åkare men såväl Martin som Malin leverarar ändå på en klart högre nivå än på fjolårets SM och det är ju inte i år och inte på SM juniorerna ska vara på karriärens och säsongens topp.

På långloppssidan hade klubben ett större gäng på plats för att åka Marcialonga, bäst gick det för Bosa som med tiden 3.33 blev 177:a och var 44 minuter efter segraren Tord Asle Gjerdalen och hela 13 minuter efter vår gamla Sumpanåkare Emilia Lindstedt….. Till Bosas försvar ska dock noteras att han som vanligt haft en längre skadeperiod denna gång i form av ett brutet revben så hoppet finns om en stegrad form till Vasan.
Vi imponeras av vår grymme 54-åring Micke Nilsson som fixade en led-1 seedning i Evertsbergsrännet !!
Mindre imponerande är som vanligt seedningskommitténs bedömningar, snacka om ojämn nivå…….

Två junisar, Malin Börjesjö och Martin Herbert, som körde premiärdistanserna, 10/15 km K, på SM i Piteå. Riktigt fina banor som kräver att man har hela verktygslådan för att kunna leverera.

Damrejset vanns givetvis av Charlotte Kalla som nog presterade ett lopp som räckt till typ en 6:e plats i en världscup däremot tror undertecknad att segerloppet av Daniel Richardsson i herrklassen är det relativt sett sämsta lopp genom tiderna som gett ett SM-guld i herrklassen…..
Med största sannolikhet hade detta lopp i bästa fall gett typ en 30:e plats i en världscup och det är ett bottennapp, inget ont sagt om kämpen Richardsson, han har lagt ned racingåkningen, utan det skrämmande är återväxten…… men för mycket fokus på sprint och teknik och för lite fokus på syreupptagning gör inga skidåkare i världselit…

Våra åkare gör riktigt bra insatser och åker på en klart högre nivå än på fjolårets SM. Lite TV-tid blev det också bland annat fick vi se Malin diagonala på platten i samband med varvning ;-)

DAMER, 10 km K

1. Charlotte Kalla,Pireå, 26.59
2. Ebba Andersson, Sollefteå, 28.16
3. Ida Ingmarsdotter, Åsarna, 28.19
—–
38. Malin Börjesjö, SIK, 31.53

HERRAR, 15 km K
1. Daniel Richardsson, Hudiksvall, 37.25
2. Marcus Hellner, Gällivare, 37.32
3. Anton Lindblad, Hudiksvall, 37.38
—–
44. Martin Herbert, SIK, 40.35

Vill Du bli bra i skidor ??

Börja tävla för Sumpan !!

Det är en sanning vi med stolthet kan stå för då vi nu fått våra 7:e respektive 8:e landslagsåkare under de senaste 8 åren !!

De senaste tillskotten i denna förnäma församling är Axel Aflodal och Johan Herbert som får dra på sig landslagsdressen i den kommande Juniorlandskampen !!

Lite historik:

Lisa Larsen: VM, Världscup, JVM

Frida Erkers: U-23 VM

Gustav Aflodal: Ungdoms-OS, Juniorlandskampen

Christina Lövald-Hellberg: Juniorlandskampen

Linnea Björn: Juniorlandskampen

Martin Herbert: Juniorlandskampen

Axel Aflodal: Juniorlandskampen

Johan Herbert: Juniorlandskampen

Finns givetvis mycket intressant med ovanstående åkare bland annat det faktum att det finns både de som är uppfödda i vår verksamhet från början samt de som kommit som ”klena mjölkutkörare och utvecklats till hulkar” efter några år i Sumpan !!

Vi kan ju även lägga till, inte landslagsuttagning men ändock, en 2:a plats i Tjejvasan för Emilia Lindstedt…..

Många duktiga ledare etc som bidragit till ovanstående !!!!!

Vi inleder givetvis med vårt eget arrangemang, Tjejskidan for Life, som i år lyckades spränga 300-gränsen vad gäller antalet anmälda och som hade ett riktigt vasst startfält med i princip hela Sthlmseliten på plats plus några starka utsocknes.

Segern i loppet gick, som väntat, med klar marginal till Karlslundsåkaren, Kristina Roberto, som var obeveklig när hon lämnade övriga åkare lååångt bakom sig. Malin gjorde ett tappert försök att hänga på och lyckades bita sig fast i 1,5 varv innan snöret gick av. Men en milt sagt solklar andraplats blev det för Malin och det då närmast före Eleonora som loppet igenom avvaktade i en klunga på 4-pers men som på slutet drog på en långspurt som precis räckte till att klara 3:e platsen.

TJEJSKIDAN, 14 km, K
1. Kristina Roberto, Karlsund, 39.37
2. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 42.08
3. Eleonora Olsmats, Sundbyberg, 46.15
4. Elin Widecrantz, Rullklubben, 46.16
5. Kristina Strandberg, Täby, 46.22
6. Helene Ripa, Haninge, 46.30
—–
8. Jenny Ramstedt, SIK, 47.51
9. Karin Marell, SIK, 48.00

Söndagens lokala höjdpunkt var sedan Stockholm SkiMarathon som lyckades genomföras i helt okey förhållanden nere i Lida. Där visade Claes.T med sin andraplats att Vasaformen redan är på väg trots att han fram till DM blott hade två skidpass och cirka 8 rullpass i kroppen.
Vi noterar även stabila insatser av Lövet och Skalman samt att det finns många duktiga Stockholmsstakare dock att de unga åkarna lyser med sin frånvaro högre upp i resultatlistorna, prispallens åkare var 36, 41 samt 43 år gamla……
I damklassen var vår superveteran Anna Svärdström (49 år…) grym och även hon blev tvåa.
Ska vi gissa på att ingen släpps in i elitledet och led 1-gränsen hamnar på 2.20 ??

STOCKHOLM SKI MARATHON, Herrar, 40 km
1. Elis Weslien, Nybro, 2.10.27
2. Claes Theander, Sundbyberg, 2.10.36
3. Anders Zeffer, Mälarö, 2.11.45
4. Markus Bäck, Yuppie, 2.15.09
5. John Wiklund, Rullklubben, 2.16.41
6. Niclas Eklöw, Sundbyberg, 2.17.30
7. Fredrik Lindström, Vaxholm, 2.17.44
8. Anders Wånell, Sundbyberg, 2.18.08
9. Martin Sander, Nässjö, 2.18.13
10. Joakim Olsson, Trosa, 2.18.50

STOCKHOLM SKI MARATHON, Damer, 40 km
1. Hanna Höij, Axa, 2.41.34
2. Anna Svärdström, Sundbyberg, 2.45.28
3. Elin Widecrantz, Rullklubben, 2.54.01

Lite lugnare på racingfronten denna helg, vad undertecknad känner till så var det bara Adam som körde något rejs och det i Avesta;

AVESTALOPPET, H.17-20, F
1. Jonas Eriksson, Falun/Borlänge, 21.18
2. Nils Augustsson, Mora, 21.39
3. Hugo Jacobsson, Falun/Borlänge, 21.44
—–
9. Adam Östling, SIK, 23.44

Åsarna bjöd som väntat på ett mycket kylslaget väder när den andra deltävlingen i årets J-cup skulle avgöras.

Således läge för ytterst utslagsgivande rejs, tunga banor, jämna förhållanden och mycket lättvallat.

Lördagens prövningar bestod av 5 resp 10 km klassiskt och först ut av våra åkare var Eleonora Olsmats i D.17-18, Eleonora åkte stabilt och visade med sin placering precis mitt i resultatlistan att hon tagit ett antal kliv framåt hittills under sitt första juniorår !!
Därefter var det dags för de äldre tjejerna och Malin Börjesjö att ge sig ut, Malin fortsätter att hålla en mycket hög och stabil nivå och denna gång räckte det till en 9:e plats.
Dagens stora positiva överraskning var utan tvekan förstaårsjunisen Johan Herbert i H.17-18 som slog till med en mycket imponerande 4:e plats !!
Jämngamle Axel Aflodal var inte mycket sämre han när han slog till med en precis lika imponerande 6:e plats !!
De stora gossarna i H.19-20 bekräftade att vi just nu har en mycket stark juniortrupp som det ska bli ytterst spännande att följa framöver.
Bäst här lyckades Martin Herbert som blev 10:a medan Gustav Aflodal till slut blev 15:e man.

Kan dock inte undgå att undra lite hur det egentligen står till med svensk juniorskidåkning på killsidan då tävlingarna som sagt avgjordes under jämna och lättvallade etc förhållanden och en kille, som hittills inte har en alltför imponerande meritlista, tillåts vinna med nästan 1,5 minut på 10 km klassiskt…… Martin Herbert var t.ex 3 minuter eller närmare 11% efter på sin 10:e plats…… vi får hoppas att det var en blivande guldmedaljör på JVM vi såg toppa rejset……

På söndag var det sedan dags för skejtsprint på Åsarnas lite speciella sprintbana som avslutas med Sveriges kanske ”värsta upplopp”…..

Eleonora (D.17-18) som är lite längre fram vad gäller styrka och uthållighet än vad gäller snabbhet och teknik var en bit från avancemang när hon blev 42:a i prologen.
En friskt satsande Malin (D.19-20) blev till slut utslagen i semi och fick slutplacering 11:a efter en ytterst tapper insats.
Johan (H.17-18) gjorde en bra prolog men har än så länge, av ytterst naturliga skäl, lite kvar att utveckla för att bli lika vass i heaten så det blev här en 20:e plats. Axel (H.17-18) som hade med sig en varning från J-cupen i Idre, tjuvstartade i sin kvartsfinal och fick då ytterligare ett gult kort och därmed var dagen slut för hans del, snopet men inget att säga om, lärpengar….
Martin (H.19-20) gjorde precis som lillebror en bra prolog men fick inte till det riktigt i kvarten utan slutade på en 18:e plats. Gustav (H.19-20) däremot blev bara bättre och bättre efter en lite seg prolog och det räckte hela vägen fram till den andra pallplatsen på raken i dessa sammanhang när han gled in som 3:a i finalen !!

Som sagt vi har just nu en juniortrupp av mycket hög klass vilket till exempel 9 poängplatser och 5 placeringar topp 10 skvallrar om !!!!!!!

Sammanlagd ställning efter två deltävlingar i Scandic Cup (J-cupen):

H.17-18
1. Adam Persson, Hallby, 155 p
2. Erik Rosjö, Hallby, 140 p
3. Martin Johansson, Korsnäs, 125 p
—–
7. Johan Herbert, SIK, 94 p
9. Axel Aflodal, SIK, 90 p

D.19-20
1. Ebba Andersson, Sollefteå, 187 p
2. Rebecca Öhrn, Vilhelmina, 164 p
3. Elina Rönnlund, Umeå, 154 p
—–
11. Malin Börjesjö, SIK, 88 p

H.19-20
1. Viktor Thorn, Ulricehamn, 164 p
2. Marcus Grate, Täfteå, 161 p
3. Marcus Fredriksson, Lycksele, 146 p
—–
5. Gustav Aflodal, SIK, 120 p
12. Martin Herbert, SIK, 83 p

Kommande helg lite lugnare på tävlingsfronten och efter det börjar SM-veckan där vi givetvis finns på plats, förhoppningsvis med t.ex ett stafettlag även i år.

Dock har vi på hemmaplan kommande helg, Tjejskidan, där givetvis både titelförsvarande Malin och Eleonora finns med i startlistan.

Kan dock bli tufft för Malin att försvara sin seger då Karlslunds mycket starka Kristina Roberto som t.ex var 6:a på Tjejvasan förra året finns med.
En annan intressant åkare är den numera för Täby IS-åkande´Kristina Strandberg som åkte världscup och var 2:a i Tjejvasan för sådär 8 år sedan, får se om hon är ”still going strong”.

Vi hoppas att kommande helgs planerade J-cups rejs i Åsarna går att genomföra då nuvarande temperaturprognos ligger precis på gränsen och Åsarna är ju inte direkt känt för att avvika gentemot prognoserna åt det varma hållet….

Dock har man fått en hel del snö vilket gör att vi kan hoppas på att det blir fina banor, förhoppningsvis en 5 kilometers slinga på lördag så det blir lite mer omväxlande och rejäl skidåkning än när det mest handlar om att varva på en skidstadion. Nu ska väl i och för sig sägas att skidstadion i Åsarna inte direkt tillhör den mer lättåkta varianten….

Vi har sju åkare med i startlistorna, Eleonora, Malin, Oscar (bara lördag), Axel, Martin, Gustav samt Johan.

Tittar vi på den sammanlagda cupställningen efter Idrerejsen har vi inte mindre än fem åkare som ligger topp 14 och en sådan toppbredd har vi aldrig haft förut på juniorsidan !!

Helgens tävlingar består av 5/10 km klassiskt med intervallstart samt en skejtsprint.

Flertalet av våra åkare har hittills haft en tendens att vara klart starkare i sprint än på distans, vi får hoppas att med bibehållna sprintkvaliteter våra åkare visar att de även behärskar distansloppen lika bra, vilket är en nödvändighet om man ska ta en riktig topplacering i den sammanlagda cupen.

En extra krydda under tävlingshelgen är givetvis också att det börjar dra ihop sig för uttagning till Junior-VM och Juniorlandskampen etc.

Ställning, so far, i Scandic Cup:

Herrar 17-18
1. Eric Rosjö, Hallby, 90 p
2. Adam Persson, Hallby, 68 p
3. Arvid Jonsson, Duved, 67 p
—–
6. Axel Aflodal, SIK, 56 p
12. Johan Herbert, SIK, 42 p

Damer 19-20
1. Emma Ribom, Kalix, 96 p
2. Ebba Andersson, Sollefteå,  87 p
3. Karin Björnlinger, Ulricehamn, 83 p
—–
14. Malin Börjesjö, SIK, 36 p

Herrar 19-20
1. Marcus Grate, Täfteå, 93 p
2. Filip Danielsson, Garphyttan, 83 p
3. Viktor Thorn, Ulricehamn, 74 p
—–
7. Gustav Aflodal, SIK, 61 p
10. Martin Herbert, SIK, 44 p

Vi avslutar med att citera lite visdomsord från distriktets nya racingking, Adam Steen : – Jag satsar på skidor inte SkiErg eller rullskidsrejs på tvåor……

Som vanligt kul med stafetter och som vanligt levererar Stockholms och numera även Södermanlands DM-stafett !!

19 st damlag på startlinjen i en stafett, visserligen då 2-mannalag men ändock, vad matchar det ??

33 st herrlag på startlinjen, vad matchar det ??

Varje sträcka lever ju lite sitt eget liv, beroende på klungor, taktik, ändrade förhållanden etc så därför kommer nedan en sammanställning över de bästa sträcktiderna (bara Stockholm):

Damer, Sträcka 1, 5,1 km
1. Signe Svensson, IKJ, D.21, 17.41
2. Anna-Karin Söderström, Sundbyberg, D.40, 17.46
3. Anne-Li Lidman, Sundbyberg, D.40, 17.47
4. Jessica Moverare, IKJ, D.40, 18.09
5. Emma Jansson, Sundbyberg, D.21, 18.22
6. Daniela Profir, Sundbyberg, D.40, 18.45
Damer, Sträcka 2, 5,1 km
1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, D.21, 15.00
2. Anna Svärdström, Sundbyberg, D.40, 16.38
3. Anna Åberg, IKJ, D.40, 17.27
4. Helena Zingmark, Rullklubben, D.21, 17.49
5. Karin Marell, Sundbyberg, D.40, 18.29
6. Åsa Larson, Mälarö, D.40, 19.13

Herrar, Sträcka 1, 8,5 km
1. Axel Aflodal, Sundbyberg, H.21, 22.44
2. Anders Zeffer, Mälarö, H.40, 22.46
3. Johan Herbert, Sundbyberg, H.21, 22.48
4. Peter Thunvall, IKJ, H.40, 23.18
5. Marcus Bäck, Yuppie, H.21, 23.55
6. Peter Henningsson, IKJ, H.40, 24.26
Herrar, Sträcka 2, 8,5 km
1. Mikael Andersson, Tureberg, H.21, 23.01
2. Martin Herbert, Sundbyberg, H.21, 23.17
3. Anders Holmer, Rullklubben, H.40, 23.42
4. Niclas Eklöw, Sundbyberg, H.21, 23.45
5. Jonas Böhlmark, Yuppie, H.21, 23.53
6. Anders Wånell, Sundbyberg, H.40, 24.21
Herrar, Sträcka 3, 8,5 km
1. Gustav Aflodal, Sundbyberg, H.21, 23.12
2. Björn Wennblom, Yuppie, H.21, 23.55
3. Claes Theander, Sundbyberg, H.40, 24.11
4. John Wiklund, Rullklubben, H.21, 24.22
5. Adam Östling, Sundbyberg, H.21, 24.25
6. Tommie Lindblom, Rullklubben, H.40, 24.52

För att ”skoja till det lite”, ska vi sätta elitledsgränsen på 23.00 och led 1 på 24.30 ??

Även denna dag inleder vi med att imponeras över vad spårmakarna, nu de på Rudan, kan fixa med kort varsel och massor av ideell tid, tack Rudan för bra banor och Oxvreten för ett bra arrangemang !!

Vi börjar med damerna där veteranlag 1 med Anne-Li Lidman satte högsta fart från början och skapade en lucka som mot slutet dock blev inkäkad av IKJ D.21 samt av vårt veteranlag 3 med A-K Söderström som var superstark denna dag !!
Seniorlagets Emma Jansson gjorde ett mycket stabilt lopp och växlade som 5:a, 41 sekunder efter IKJ D.21, vilket gav vår ”Hammer”, Malin Börjesjö, ett perfekt läge och Malin bombade direkt övriga i fältet givetvis mest för att hon var starkast men också för att hon var den enda tjejen som vågade gå utan fästvalla.
Veteranlag 1 med Anna Svärdström på sista tog en klar 2:a plats närmast före IKJ:s veteranlag.

DAMER, 2×5,1 km
1. Sundbyberg, D.21, (Jansson, Börjesjö), 33.22
2. Sundbyberg, D.40, (Lidman, Svärdström), 34.25
3. IKJ D.40, (Moverare, Åberg), 35.36
——
4. SIK, D.40, (Söderström, Marell), 36.15

På herrsidan bildades det ganska omgående en tätklunga bestående av Axel Aflodal och Johan Herbert från våra seniorlag, Anders Zeffer från Mälarö H.40 samt Sörmlänningarna Patrik Lind och Gustav Jonsson.
Våra unga startmän parkerade således redan här två tänkbara utmanare, som Yuppie och Tureberg, ganska rejält.

Då övriga lag i tätklungan hade toppat sina lag blev resten av stafetten mest en defilering för våra två topplag där Martin Herbert genom en hård öppning fick en lucka till Niclas Eklöw på cirka 30 sekunder som sedan Gustav Aflodal avslappnat kunde utöka med ytterligare en minut mot 2:a lagets Adam Östling som ska mycket beröm för sin stabila insats som slutman där han kunde glida in 45 sekunder före bronsmedaljörerna från Yuppie SC.

Vårt H.40 lag imponerade genom att bli totalfyra !

HERRAR, 3×8,5 km
1. Sundbyberg, H.21, (Aflodal, Herbert, Aflodal), 1.09.13
2. Sundbyberg, H.21, (Herbert, Eklöw, Östling), 1.10.58
3. Yuppie, H.21, (Bäck, Böhlmark, Wennblom), 1.11.43
4. Sundbyberg, H.40, (Hübinette, Wånell, Theander), 1.13.25
5. Tureberg, H.21, (Karlsson, Andersson, Warrén), 1.13.37
6. IKJ, H.40, (Thunvall, Eriksson, Tingström), 1.14.15

Intressant i sammanhanget är att notera vilken skillnad det trots allt är på rullskidåkning och skidåkning även på flacka stakbanor som den idag.

Kul med så många lag från så många olika klubbar på startlinjen. Noteras kan dock att de i Vasaloppssammanhang största klubbarna, Axa och NVSK, inte har något lag med så där finns det potential till utveckling.

Nästa helgs huvudnummer är J-cup i Åsarna där vi hoppas att kylan inte kommer att ställa till problem.

Som väntat var Malin helt överlägsen i damklassen på årets DM-rejs över dryga 6,5 km. Segermarginalen skrevs i D.21-klassen till hela 1.07 före Turebergs långloppsspecialist Elin Löfås och ned till Emma Jansson, Sundbyberg på 3:e platsen var det 3.07.

Starka insatser hade vi också på våra D.45-damer, Anne-Li Lidman och Anna Svärdström som var cirka 2.20 bakom Malin.

DM 2016, Damer, Fristil
1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 15.54 (D.21)
2. Elin Löfås, Tureberg, 17.02 (D.21)
3. Anne-Li Lidman, Sundbyberg, 18.11 (D.45)
4. Anna Svärdström, Sundbyberg, 18.15 (D.45)
5. Jessica Movérare, IKJ, 18.29 (D.35)
6. Kristin Nilsson, Bromma-Vällingby, 19.01 (D.35)
7. Emma Jansson, Sundbyberg, 19.02 (D.21)
8. Daniela Profir, Sundbyberg, 19.07 (D.45)
8. Jenny Ramstedt, Sundbyberg, 19.07 (D.35)
10. Ingela Prtic, Sundbyberg, 19.09 (D.45)

På herrsidan var det som väntat betydligt jämnare men där Axa:s Adam Steen till sist segrade med 20 sekunder tillgodo på vår Gustav Aflodal efter att Gustav öppnat tufft och varit i ledningen de två första varven.

På 3:e plats hittar vi Martin Herbert som aldrig fick riktig kontakt med tätduon liksom 4:an Axel Aflodal.

Lite oroväckande tunt på vår veteransidan där vi bara fick med en medalj och det i form av Anders Wånell:s silver i H.40.

DM 2016, Herrar, Fristil
1. Adam Steen, Axa, 20.23 (H.21)
2. Gustav Aflodal, Sundbyberg, 20.43 (H.21)
3. Martin Herbert, Sundbyberg, 20.53 (H.21)
4. Axel Aflodal, Sundbyberg, 21.03 (H.21)
5. Johan Herbert, Sundbyberg, 21.46 (H.21)
6. Peter Thunvall, IKJ, 21.58 (H.21)
7. Anders Zeffer, Mälarö, 22.08 (H.21)
8. Niclas Eklöw, Sundbyberg, 22.19 (H.21)
9. Tomas Karlberg, NVSK, 22.49 (H.35)
10. Anders Lavén, Täby, 23.01 (H.45)
11. Adam Östling, Sundbyberg, 23.11 (H.21)
12. Oscar Bröte, Sundbyberg, 23.12 (H.21)
13. Anders Eriksson, IKJ, 23.25 (H.45)
14. Johan Myhr, NVSK, 23.26 (H.40)
15. Mikael Andersson, Tureberg, 23.36 (H.21)
16. Ulf Tingström, IKJ, 23.40 (H.45)
17. Ola Karlsson, Vaxholm, 23.56 (H.21)
18. Anders Wånell, Sundbyberg, 23.57 (H.40)
19. Henrik Ahnbrink, Sundbyberg, 23.57 (H.45)
20. Göran Kampegård, IKJ, 23.57 (H.21)

Av de större och starkare klubbarna i Stockholm saknar vi således helt toppåkare från Rullskidklubben och Yuppie men förhoppningsvis och troligen är de lite starkare i morgondagens stafetter när det nog uteslutande kommer att handla om en enda av skidåkningens många pusselbitar nämligen stakning.

Vi har en dubbelseger att försvara i herrklassen från förra årets stafett samt en seger i damklassen.

Givetvis spänner vi bågen högt och siktar på att upprepa dessa resultat även om det som sagt finns många stakmonster med i laguppställningarna och vi saknar Jens Rönnols på herrsidan och Eleonora Olsmats på damsidan.

Stafettips Damer
1. Sundbybergs IK, D.21
2. Sundbybergs IK, D.40
3. IKJ, D.40

Stafettips Herrar
1. Sundbybergs IK, H.21
2. Sundbybergs IK, H.21
3. Yuppie SC, H.21
4. Turebergs IF, H.21
5. Sundbybergs IK, H.40
6. IKJ, H.40

Tårtkrav 2015-2016

- Topp 6 på JSM-stafetten för pojkar

- Seger i både herr- och damklassen på DM-stafetten

- Seger i både herr- och damklassen på DM

- Minst en hel cuphelg utan DNF och DNS

- Minst en lagmedalj på JSM

Nyhetsarkiv

Sponsorer

Senaste kommentarer