Säsongen närmar sig allt mer och mer och då känns det som om det är dags att ta ett snack med vår sistaårsjunis, Jens Rönnols.

Du gick ju ut från OL-gymnasiet i Hallsberg i våras, vad har Du gjort sedan dess ?
Sommarlov….., näe, men vi är ett gäng killar som pluggade och tränade ihop på OL-gym som hyr ett hus i Hallsberg och tränar, med mera, ihop.
Den senaste tiden har jag även jobbat cirka 10 timmar i veckan på Posten.

Hur mycket träning blir det då ?
Varierar förstås men mellan 10-20 timmar i veckan brukar det bli och så här års blir det kanske 60% av träningstiden på rullisar.

Vad har Du för mål inför kommande säsong ?
10 km klassiskt på JSM är det stora målet sedan ser jag mycket fram mot JSM-stafetten.
Även DM och då seniorklassen är ett stort mål, har ingen riktig koll på gubbarna i distriktet men de snackar tydligen mycket i alla fall om hur bra de är…..

Undertecknad ser en framtida riktigt duktig långloppsåkare i Dig, hur ser Du på den tävlingsformen ?
Jo, jag är sugen på långlopp framöver men väntar med en satsning mot det tills jag avverkat juniortiden.
Men jag har i alla fall börjat träna lite mer stakåkning.

Vad ser Du annars som Dina styrkor som skidåkare ?
Uthålligheten och tjurigheten samt att jag har betydligt lättare att hänga med uppför än på platten.
Kanske lite starkare i klassiskt.

Det är inte många som pallar att ta steget från junis till seniorklassen, får vi se Jens tävla som senior ?
Ja, det törs jag nästan lova !

Som väl alla vet är Du ju även en riktigt grym orienterare, ge lite exempel på tunga meriter där
Som junior har jag t.ex ett JSM-guld i H.17-18 på långdistans och som ungdom så har jag 6 st totalsegrar i O-ringen.

Vem är snyggaste tjejen i Sumpan då ?
Finns många….. men säg Linnea Björn då.

Hur funkar det med damseniorerna när Ni är ute på cuper etc ?
Märker inte av dem så mycket men de är snälla och duktiga, fixar med mat och städning och sådant där.

Vad är det bästa respektive sämsta med livet i Sumpan då ?
I jämförelse med många andra klubbar verkar vi ha mycket bättre sammanhållning och sedan har Klas vallning funkat väldigt bra.
Det sämsta är nog Tobbe Bjernulfs Go-cartkörning, det är en skamfläck.

Därmed tackar vi Jens för pratstunden och önskar lycka till samt börjar fundera på vem som ska bli nästa ”offer”……

Med lite drygt 4,5 vecka kvar till tävlingspremiären i Bruks och med förmodligen fina förhållanden i Gällivare redan kommande helg på deras 5-kilometare men med grått, blött och blåsigt höstväder på våra breddgrader kan det vara bra med en liten inspirationsfilm.

Från världscupstafetten i just Gällivare november 2012 där Lisa körde 3:e sträckan i det svenska lag som kom på en 2:a plats, Sumpans, hittills, enda pallplacering i världscupsammanhang !!

Otroligt imponerande att se hur Lisa mal ner åkare som Steira och Roponen och vinner den 3:e sträckan !!

Dessutom kul att höra kommentatorerna flera gånger notera att Lisa ligger på 98-99% av maxpuls och att de inte tror att det kommer att hålla med sådana pulsnivåer men det brydde sig inte Lisa om denna dag, allt går bara man är hård !!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=oubDiFPLaW0

Lisa kör mellan cirka 28-39 minuter in i filmen. Noteras kan också att det bara var Björgen som var snabbare än Lisa i denna stafett…..

Säsongen är som sagt nära nu och nedan har vi ett gäng prioriterade rejs:

21-23/11: Premiären i Bruksvallarna
6-7/12: Junior- och Seniorcup i Piteå
2-4/1: Juniorcup i Torsby
9-11/1: Skandinavisk- och Seniorcup i Falun
17-18/1: DM-helgen i Stockholm
28/1-1/2: SM + Seniorcup i Ånnaboda
6-8/2: Juniorcup i Örnsköldsvik
11-15/3: JSM i Sundsvall
21-24/3: SM + Junior- och Seniorcup i Kalix

Dessutom ett extra öga på:

28/2: Tjejvasan
8/3: Vasaloppet

Vi hoppas givetvis också på lite representation vid de övriga Skandinaviska Cuperna,

12-14/12 i Norge
21-22/2 i Lettland
24-25/2 i Estland

Samt också vid den Nordiska Juniorlandskampen i Örnsköldsvik 6-8/2.

Efter ett sent förkylningsåterbud från Sparven så blev det 4 st Sumpanåkare (Emilia, Frida (Tvättbjörnen), Bosa och Claes Lorentz) som kompletterades av IKJ:s Carl-Henrik Niper i Sthlms Skidförbunds Team som i tisdags (7/10) begav sig mot ett 6-dagars träningsläger i Ramsau.

Redan kvällen innan utsattes ledarduon (Hasselgren från SIK och Yttermo från IKJ) för övertalningsförsök från en sömnig Frida om att få skjuta på den bestämda samlingstiden på Arlanda och imponerande nog lyckades hon hitta en blotta i Yttermos gard som innebar att han godkände detta.

Vi lyckades i alla fall trots detta och trots att det givetvis strulade vid inlämningen av skidfodralen komma iväg med flyget till München.

Väl på plats väntade vår hyrbuss som efter en ganska lång resa till Ramsau under Bosas kartläsande vilket innebar att vi fick se många traktorer och många byar i stället för den klart snabbare motorvägen.

Väl på plats blott en halvtimme innan middagen så satte direkt ledarduon nivån för lägret genom att kasta sig ut på en löptur i det milt sagt kuperade landskapet medan de aktiva trynade på rummen.

Sedan rullade dagarna på med tidig uppfärd med kabinbanan till glaciären på cirka 2 675 meters höjd som bjöd på strålande solsken och en serpentinslinga på närmare 10 km och med ett antal höjdmeter då det antingen var nedför eller uppför och i princip aldrig platt.

Många landslag på plats med polska OS-guldmedalören, Kowalczyk, som den stora stjärnan.

Lindstedt och Kowalczyk tar drickapaus

Lindstedt och Kowalczyk tar drickapaus

Eftermiddagarna ägnades sedan åt löpturer där till och med vår löparfantom Claes Lorentz gick i vissa av uppförsbackarna eller rullskidor antingen i Pischlbacken eller på den upp till 5,5 kilometer långa rullskidbanan.

Hemresan i söndags (12/10) innebar en betydligt snabbare bilfärd till flygplatsen i München då vi denna gång använde oss av GPS:en.

Sammanfattningsvis ett kanonläger med ett sagolikt väder och ett riktigt supergäng som förhoppningsvis gav riktigt bra träning och mycket inspiration inför kommande säsong !!

Så det är bara att nu börja slutspurten inför säsongen kvalrejs, DM och SM (Seniorklasserna), om Du vill hänga med på nästa års tripp som förhoppningsvis kan bjuda på något liknande arrangemang för Stockholms Toppåkare.

Noteras kan att vår yngre junis, Gustav Aflodal, verkar vara på rätt väg då han persade i Hässelbyloppet (10 km) med tiden 35.52.

Kul att Rullskidklubben återupplivat 7,5 kilometersvarvet ute på Gålö som är klockrent för rullrejs, senast det tävlades där var 16 år sedan.

Denna gång var det masstart, PU-hjul och 5 varv som gällde såväl för damer som herrar. I damklassen var Malin obeveklig och försvann nästan direkt utom synhåll för sina konkurrenter och inkasserade en överlägsen seger, detta efter att i princip hela loppet haft följe med 3 stycken starka gubbar.

Damer

1. Malin Börjesjö, Sundbyberg, 1.37.55
2. Linda Forsström, Rullklubben, 1.42.27
3. Maria Backe, Rullklubben, 1.43.06

Bland herrarna så debuterade vår superungdom, Axel Aflodal, bland de stora grabbarna och han gjorde det med den äran då han hela loppet väl hängde med i den jagande förstaklungan (segraren ryckte ifrån redan på det första varvet). Vår rullskidspecialist Jelinek hade inte riktig koll på utrustningen idag och tvingades till ett stopp för att meka lite.

Herrar

1. Fredrik Ousbäck, Skövde, 1.20.44
2. Fredrik Ström, Bålsta, 1.21.15
3. Johan Myhr, NVSK, 1.21.16
—–
9. Axel Aflodal, SIK, 1.21.17
12. Tomas Jelinek, SIK, 1.30.50
15. Kenneth Nybohm, SIK, 1.30.52

Således en riktigt dålig insats av Sumpan, helt klart är vi frånrullade både vad gäller topp och bredd på hemmaplan, mycket oroväckande….

Skillnad var det då när det som sagt senast begav sig ute på Gålö (1998) då såg herrtäten ut enligt följande:
1. Jonas Larsson, SIK, 2. Robert Lilja, SIK, 3. Ulf Tingström, Tumba, 4. Jan Hasselgren, SIK…….

Betydligt roligare är i stället att vi är betydligt bättre representerade på Stockholms Skidförbunds Elitläger i Ramsau kommande vecka där 5 av 6 åkare kommer från Sumpan i form av: Frida Erkers, Lisa Larsen, Emilia Lindstedt, Anders Boström samt Claes Theander.

För att kvala in i detta team till nästa år gäller att i seniorklassen prestera på individuella DM den 17/1, SM-veckan i Ånnaboda 28/1 – 1/2 samt möjligen att några riktiga kanonlopp på Vasan resp Tjejvasan också kan kvalificera.

Sep
27

LIDINGÖ…..

Blåsigt, men ganska fint väder var förutsättningar var dagens hårdhetstest ute på Lidingö.

I herrklassen hade vi ju sett fram mot en intern klubbduell mellan Claes.T och Hugo.H men Claes gav aldrig Hugo chansen att få häng och sedan totalbonkade Hugo under loppets andra halva…..
Claes blev preliminärt tredje bästa skidåkare totalt och klart bäst i sta´n bland skidåkarna. Stark var också Samuel Carlsson som fixade två timmars gränsen.

1. Lewis Korir, Kenya, 1.37.13
2. Leme Abere Chane, Etiopien, 1.38.04
3. Ezekiel Cherop, Kenya, 1.40.27
—–
34. Lars Suther, Mora, 1.53.11
41. Erik Wickström, Ulricehamn, 1.54.07
45. Claes Theander, SIK,  1.54.33
67. Anders Söderlund, NVSK, 1.57.18
69. Oskar Svärd, Tvärred, 1.57.27
88. Kenneth Löfman, IKJ, 1.58.53
94. Samuel Carlsson, SIK, 1.59.24

Juniorerna som sprang 10 km noterades väl inte för några toppinsatser. Kanske lite svårt för dessa att leverera under en tung träningsperiod som hösten är men en som levererade var i alla fall en av Sveriges absolut största skidtalanger just nu, Sollefteås Ebba Andersson, som noterades för den klart godkända tiden 36.58, skulle tro att det bara är Charlotte Kalla bland landets skidtjejer som skulle klara att hänga med där…
Vi får hoppas på bättre juniorfart på snö !!

Pojkar 17

1. Emil Danielsson, Dala-Järna, 33.44
2. Leo Magnusson, Sävedalen, 34.41
3. Simon Sundström, Lidingö, 35.34
—-
20. Gustav Aflodal, 38.13

Flickor 19

1. Heidi Mårtensson, Modum, 36.58
2. Caroline Johnson, Linköping, 37.03
3. Johanna Matintalo, Finland, 37.17
—-
11. Malin Börjesjö, SIK, 45.42

Pojkar 19

1. Andreas Jansson, Hässelby, 32.25
2. Johan Lindgren, Mölndal, 33.23
3. Gabriel Steffensson, Sävedalen, 33.54
—-
12. Martin Herbert, SIK, 37.07

Kommer ihåg att på gammeltiden så lyftes inte på ett ögonbryn om en äldre tonårskille sprang milen under 40 minuter och var han dessutom konditionsidrottare så lyftes inga ögonbryn om han åtminstone inte var under 35 minuter, men det är nya tider nu…..

Avslutningsvis kan också noteras att vår före detta skidhjälte numera sångfågel, Linnea Björn, uppenbarligen väl håller i löpformen då hon noterades för 1.06.31 på dagens 15 km:ers lopp vilket innebär att om hon fortsätter hålla den nivån så är hon en mycket stark kandidat till ett eventuellt Vasastafettlag nästa år….

Vi måste förresten också givetvis uppmärksamma att Jens Rönnols blev 6:a på JSM i Orientering (medeldistans dvs cirka 30 min tävlingstid) blott 29 sekunder från pallen.

Hur förhållandena är under cirka 25% av barmarkssäsongen, det vill säga som det är nu, plus 4 grader och lite regn…….

Att träna på ”surfhjul” i solsken och 25 grader varmt det fixar vem som helst men det är nu vinnarna skiljs från förlorarna, mörkt, blött, kallt, blåsigt, halt och snart kommer väl ”grustraktorn” ut också…..

Några, förhoppningsvis, uppiggande rejs återstår dock, som Lidingö till helgen och rullrejs på Gålö nästa helg. Dock klent med anmälningar från ”di våra”, bara Malin på Lidingö t.ex, men det finns ju efteranmälan…..

Annars har vi ju 4 stycken från klubben som spänt bågen för att gå under 2 timmar i år, Samuel.C, Niclas.E, Hugo.H och Claes.T, kanske vi i alla fall kan hoppas och tro att 3 av herrarna ska fixa detta ??

Appråpå rullskidor, så noterades att den väl lästa bloggaren, Erik Wickström, hade ett litet utlägg kring det här med 3:or eller 2:or på rullisarna där han inte (heller) riktigt förstod varför man ska åka på 2:or, han avslutade med något i stil med:
”Om det skulle vara bra att träna på ett motstånd som är betydligt lättare än det man tävlar på så skulle väl löpare träna betydligt mer löpning i nedförsbackar ??”

Förutom käpphästen, 3:or på rullisarna, så kan ju konstateras att käpphästen nummer två, ”Du måste träna mycket och tuff löpning för att bli bra” verkar hålla även vad gäller en kille som Petter Northug som nyligen rejsade 5 000 m på 15.16….. och han är ju ingen löpare direkt….

Klart med Brottby nu som tävlingsarena för vinterns uppgörelse om kunga- och drottningkronorna i Stockholm vid individuella DM (K) den 17/1. (Favorittipsen just nu 3,5 månad innan…. faller på Martin Herbert och Emilia Lindstedt)

58 dagar kvar till Bruksvallsrejsen, dvs typ 100 träningstimmar……

Sep
15

RULLSPRINT

RullSM-premiären för ”knockout-/supersprint” (F) eller vad man nu ska kalla det blev en ganska underhållande historia om vi bortser från det ofrivilliga uppehållet pga trasslet med tidtagningen.

Undertecknad tycker till exempel att skidorna går åt helt fel håll när man hela tiden gör sprintarna längre och längre, är det sprint så är det….

Lite halvtråkiga långa intervaller på 1-1,5 km känns inte direkt som sprint utan mer som medeldistans utan då är detta koncept med ”man mot man dueller” betydligt roligare och man premierar lite andra egenskaper än de som gäller på 15 km och det är väl det som är meningen ??

Trist att framförallt damklassen var så tunn men det hindrar inte att såväl Emilia Lindstedt som tog silver och Eleonora Olsmats som plockade hem bronset ska ha mycket applåder för sina insatser.

Verkligen kul och imponerande att se hur bra Emilia har hanterat sin rehab efter fotoperationen i våras, glömmer hon nu inte bort att titta lite på skejttekniken så kommer det att bli racertakter i vinter !!!

På killsidan var startfältet lite fylligare och där visade vår blixtsnabba junis, Gustav Aflodal, att lördagens framgångar inte var någon tillfällighet när han tog sig ända till ”match om 3:e pris” där han knappt fick ge sig mot den erkänt mycket snabba Emil Johansson, detta efter att bland annat ha fajtat ned den tungt rullskidmeriterade Samuel Norlén i kvartsfinalen.

DAMER
1. Ida Jonsson, Duved
2. Emilia Lindstedt, Sundbyberg
3. Eleonora Olsmats, Sundbyberg

HERRAR
1. Victor Gustavsson, Mora
2. Tobias Westman, Stern
3. Emil Johansson, Jarl
4. Gustav Aflodal, SIK
—-
11. Axel Aflodal, SIK
12. Victor Johansson, SIK

I veteranklassen som åkte klassiskt visade sig Rikard Swedberg var en riktigt snabb typ då han stakade sig fram till en fjärdeplats.

Om några veckor arrangerar Rullklubben ett rullrejs ute på Gålö, vi hoppas givetvis att vi får med ett gäng åkare där.

Annars är det nu bara cirka 2 månader kvar till säsongen börjar dra igång……

Japp, där satt den !!

SM-guld för damer till Emilia och SM-silver för Frida plus JSM-guld för Gustav !!

Emilia infriade favoritskapet och vann damklassen efter att ganska tidigt ha seglat ifrån Frida och de övriga konkurrenterna och körde tillsammans med urstarka damjuniorsegrarinnan Olivia Hansson från Garphyttan medan Frida låg med gubbklungan (för att citera en känd skidåkare…)

I herrjuniorklassen så vann Gustav guld efter en stenhårt spurt främst mot Månkarbos Jakob Jansson, där det till sist skiljde kanske 25 centimeter till vår spurtstarka junis fördel !!

I DM-kampen så var givetvis Emilia och Frida överlägsna medan våra herrar tyvärr var långt från några medaljer….

SM-D.21
1. Emilia Lindstedt, Sundbyberg, 1.02.52
2. Frida Erkers, Sundbyberg, 1.03.56
3. Fia Jobs, Skåne, 1.04.54
—–
6. Emelie Norlén, SIK, 1.27.24

SM-H.21
1. Viktor Gustavsson, Mora, 1.19.39
2. Tobias Westman, Stern, 1.19.39
3. Viktor Hansson, Garphyttan, 1.19.39
—–
16. Niclas Eklöw, SIK, 1.29.49
18. Viktor Johansson, SIK, 1.42.23

SM-H.17-20
1. Gustav Aflodal, Sundbyberg, 1.00.34
2. Jakob Jansson, Månkarbo, 1.00.34
3. Sebastian Olsson, Stockvik, 1.00.35

DM-Herrar
1. Anders Söderlund, NVSK, 1.24.21
2. Göran Hammarsson, Rullklubben, 1.24.22
3. Mats Norman, Rullklubben, 1.24.24

DM-Damer
1. Emilia Lindstedt, SIK, 1.02.52
2. Frida Erkers, SIK, 1.03.56
3. Jessica Svensson, Rullklubben, 1.11.23

På Stockholms Halvmara så fick vi en fin kamp mellan våra två löpargiganter, Claes Theander och Hugo Hultqvist, där Hugo startade bäst och låg lite före fram till efter 15 km när Claes lyckades sega sig förbi och sedan hålla undan in i mål.

Tiderna blev 1.14.21 för Claes och 1.14.57 för Hugo, ser onekligen verkligen bra ut inför Lidingö där grabbarna förhoppningsvis kan hjälpa varandra till nya stortider.
Killarnas tider kan till exempel jämföras med NVSK:s duktige Tomas Karlberg som noterades för 1.22.50.

I går avgjordes årets Xtremefinal och segrade gjorde vår storlöpare, Hugo, som verkligen är i storform nu eller vad sägs om tiden 56.04 !!

Därmed fick vi följande topplistor för år 2014 bland distriktets skidåkare på den mycket utslagsgivande banan:

HERRAR
1. Hugo Hultqvist, SIK, 56.04
2. Anders Söderlund, NVSK, 59.49
3. Samuel Carlsson, SIK, 1.00.13
4. Tomas Karlberg, NVSK, 1.01.15
5. Gustav Aflodal, SIK, 1.02.28
6. Viktor Larsson, IKJ, 1.03.16
7. Carl-Henrik Niper, IKJ, 1.03.28
8. Tobias Bjernulf, SIK, 1.03.40
9. Anders Boström, SIK, 1.05.10
10. Anders Hübinette, SIK, 1.06.03

DAMER
1. Frida Erkers, SIK, 1.09.44
2. Malin Börjesjö, SIK, 1.11.13

Till helgen är det då nu dags för Rull-SM (tillika DM) i regi av Nacka Värmdö SK.

Följande Sumpanåkare återfinns i anmälningslistorna inför lördagens klassiska masstarter:

Axel Aflodal, H.15-16
Malin Börjesjö, D.17-20
Gustav Aflodal, H.17-20
Tobias Bjernulf, H.17-20
Frida Erkers, D.21
Emilia Lindstedt, D.21
Emelie Norlén, D.21
Niclas Eklöw, H.21
Victor Johansson, H.21
Henrik Ahnbrink, H.40
Tomas Jelinek, H.40
Kenneth Nybohm, H.40
Peter Jamell, H.50

Favorit i damklassen utnämner vi vår egen Emilia Lindstedt till och där tror vi nog även att Frida Erkers ska komma på pallen och i herrklassen så får IFK Umeå:s Robin Norum segertipset.

Således så blir Emilia även DM-favorit på damsidan där hon nog främst utmanas av, förutom då Frida förstås, vår junis Malin Börjesjö.

På herrsidan känns DM-kampen mer eller mindre omöjlig att tippa, i normalfallet hade väl vår Niclas Eklöw varit favorit men då han återigen drabbats av en extremlång förkylning känns det väldigt öppet då fjolårssegraren från NVSK, Peter Larsson, inte visat samma styrka i år (hittills..), så vi drar till med Göran Hammarsson från Rullskidklubben !!

Lite trist att en klubb som IKJ som vi vet verkligen åker mycket rullskidor och gillar stakning och platta banor är helt utan representanter när vi har ett SM på hemmaplan, likaså att arrangörsklubben har sådana stora skidprofiler som Mange, Myhr och Karlberg vid sidan av banan.
Noteras kan också att ingen av distriktets 3 bästa Vasaloppsåkare (Theander, Andersson, Boström) finns med i startlistan.

Kommande vinter är givetvis fajten om vem som är Kongliga Huvudstadens Skidkung respektive Skiddrottning en av de stora höjdarna.

Planen är dessutom att återigen plocka fram den riktiga Mästaren genom att återuppväcka den fruktade Ålders-/Könsjakten över 10 km (K).

Tävlingen innebär att deltagarna får ett tidshandikapp beroende på ålder och kön där en äldre damveteran skulle starta först och en herrsenior sist och först i mål vinner.

För att exempelgöra detta system kommer här några exempel på starttider för några av klubbens medlemmar:

0.00, Sussie Jansson (dvs skulle starta först i detta gäng)
2.00, Lars Hagrot (dvs skulle starta 2 minuter efter Sussie)
2.00, Daniela Profir
3.00, Jan Hasselgren
3.00, Malin Börjesjö
3.30, Emilia Lindstedt
5.15, Henrik Ahnbrink
6.00, Gustav Aflodal
6.15, Martin Herbert
6.15, Anders Wånell
6.30, Claes Theander
6.30, Jens Rönnols
6.45, Niclas Eklöw

En herrsenior som Niclas ska alltså plocka in 3.15 på en damsenior som Emilia och 4.45 på en ärrad veteran som Lars Hagrot.

Veteranerna får bjuda seniorerna på förmånen att jaga, det har visat sig att det behövs…….

Tårtkrav 2014-2015

- Topp 5 på SM-stafetten för damer

- Seger i DM-stafetten både för herrar och damer

- Seger på DM både i herr- och damklassen

- En hel cuphelg utan DNS och DNF

- Topp 6 på JSM-stafetten för pojkar

- Minst tre åkare topp 30 på Tjejvasan

Nyhetsarkiv

Sponsorer

Senaste kommentarer